Djatlovova výprava "Gibina" 1959

neobjasněná tragédie studenské lyžařské expedice

Pitvy

Bylo provedeno několik pitev. (V závislosti na nálezech těl a také na typu pitvy).
Pitvy prováděli Vozrožděnnyj, Laptěv  a Čurkinová. Podrobněji k jejich výstupům:
Pitevní protokoly.


Kritické přezkoumání práce patologů v průběhu vyšetřování (z roku 2014, rusky). Z článku překládám část:
Všeobecný poznámky (k pitvám provedeným v roce 1959)

  1. Vyšetření byla provedena bez účasti lékaře (znalce?) specializovaného na forenzní medicínu, což je v rozporu s vyšetřovacími postupy pro ohledání mrtvých.
    Chybí popis vnějšího stavu těl, viditelné (vnější) patologické změny (poškození) jsou popsány nedostatečně. Oblečení a pozice mrtvých jsou popsány velmi nedostatečně.
  2. Forenzní obrazová dokumentace stavu těl nebyla provedena. Pořízené fotografie neposkytují dostatek informací. (jejich provedení je bližší spíše „uměleckému“ záznamu, než forenzní dokumentaci)
  3. Závěry prvních pěti záznamů forenzní lékařské prohlídky byly napsány jako přes kopírák:
    „… Dorošenkova smrt (nebo Krivonišenkova, Kolmogorové, Djatlovova, Slobodinova) byla způsobena působením nízkých teplot,  což dokazuje výskyt otoku mozkových plen, stav vnitřních orgánů, neokysličená krev v srdečních komorách, víšnevského skvrny na žaludeční sliznici, omrzliny prstů končetin … „.
  4. V každém pitevním protokolu provádějící píše, že byly odebrány vzorky vnitřních orgánů na histologický rozbor, ale jeho výsledky jsou uvedeny jen u posledních čtyřech nalezených. Zde můžeme spekulovat, že histologický rozbor prvních pěti nalezených záměrně nebyl uveden. (Přitom právě u těchto vzorků se dalo předpokládat, že poskytnou daleko přesnější informace, než u posledních čtyřech, jejichž těla byla už v podstatně větším stupni rozkladu.)
  5. V každém z devíti protokolů se uvádí, že byly odebrány části vnitřních orgánů pro forenzní chemickou analýzu. V dalších materiálech ale nejsou uvedeny jakékoliv výsledky podobné analýzy. Tato analýza by měla přinejmenším potvrdit  či vyloučit požití alkoholu. Zajímavé, že právě kvůli této analýze byly odebrány vzorky krve a moči. Vozrožděnnyj ale přímo uvádí, že části orgánů byly odebrány přímo pro chemickou analýzu nejen na přítomnost alkoholu, ale i dalších jedů. (drog?)
  6. A konečně umístění posmrtných skvrn neodpovídá pozicím, v nichž byly mrtvoly nalezeny. Slobodin a Dorošenko byli nalezeni v poloze na břiše, ale posmrtné skvrny mají na zádech. U Kolmogorové byly posmrtné skvrny na boku.
Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: