(by — habendorf —  exkluzivně pro tento web, 2018)

29594384_2029444847071617_5613028086629438076_n.jpg

Na fotografii z posledního stavění stanu můžeme spočítat všechny lyže. Je jich 18, tedy počet odpovídající devíti turistům. To vyvrací spekulace, že by Alexandr Kolevatov mohl jít z předchozího tábořiště bez lyží z důvodu poranění kotníku. 

Na mnoha fotografiích z nálezu labazu vidíme jednu lyži zapíchnutou do sněhu. Na její špičce je ještě navlečena ponožka pro zvýraznění – lyže sloužila jako praporek k opětovnému nalezení zásob cestou zpět z Otortenu.

Co je ovšem zajímavé je to, že na většině fotografií je zřetelně vidět provázek visící ze špičky lyže. Vysvětlení nám poskytují fotografie


a také


Vidíme na nich dvě lyže navázané špičkou provázkem pravděpodobně k vázání lyží Thibo – Brignolesa (možná k jeho batohu).

Na obrázku možná vidíme (spekuluji) lyže využité jako  „Kolevotovovy saně“, nepříliš úspěšné a posměšně zmiňované ve Večerním Otortenu.

Závěr: jeví se jako pravděpodobné, že výprava měla náhradní pár lyží, navzdory pozdějším tvrzením Judina. Jednu lyži zanechala u labazu a druhou brala dále sebou k Otortenu. Na výše uvedeném obrázku (první v článku s číslovkami u lyží) to může být předmět, který drží postava v popředí zády k fotografovi (nečíslovaná).

Reklamy